Student teams earn awards at COES Design and Research Conference

File photo

Louisiana Tech’s College of Engineering and Science (COES) gave out 22 awards to first-year and senior teams at the 2022 COES Design and Research Conference. Judges scored teams and their projects for innovation, hard work, and research.

On the first day of the conference, teams of first-year students competed for Engineering and Cyber Exhibition awards, presenting prototypes that they’d started visualizing as early as their first quarter at Tech.

Those in the Engineering Exhibition vied for nine awards for creativity, construction, ambition, innovation, success, and tenacity: Maker’s, DaVinci, Patent Pending, Can-Do, Shoot the Moon, and Grand Challenge Scholars, along with first- through third-place overall awards.

Teams in the Cyber Exhibition competed for seven similar awards: Moonshot, Most Inventive, Best Use of GPIO (general-purpose input/output pins), Maker’s, People’s Choice, and first and second place overall.

In addition to the first-year winners, six teams of Mechanical Engineering seniors won Barnwell Awards for their innovation in designing Green, Performance, and Safety protocols.

First-Year Cyber Exhibition Winners

  • First Best Overall: Physical Spotify Library – Jacob France (Computer Science – Rosenberg, Texas), Brayden Fisher (Cyber Engineering – Prairieville)
  • Second Best Overall: Posture Chair – Quentin Quarles (Computer Science – Kenner), Evan Matherne (Computer Science – River Ridge), Cameron McCarthy (Cyber Engineering – Ruston)
  • Moonshot Award: Sensory Module for Enhancement of Life and Livelihood – Ian Golsby (Electrical Engineering – Shreveport), Lael Hamilton (Computer Science – Singer)
  • Most Inventive: Whiteboard Wally – Stone Gorman (Cyber Engineering – Warren, Arkansas), Nathaniel Terrebonne (Electrical Engineering – Galliano), Vito Mumphrey (Cyber Engineering – Prairieville)
  • Best use of GPIO: Game Glove – Zachary Browning (Computer Science – Gonzales), Robert Emory (Mathematics – Benton), Jenny Yonjan Tamang (Computer Science – Bara, Nepal)
  • Maker’s Award: Shelfinator 3000 – Tamara Ozol (Mechanical Engineering, Physics – Gonzales), Nathaniel Mitchell (Cyber Engineering – West Monroe), Jordan Williams (Cyber Engineering, Mathematics – Covington)
  • People’s Choice: Physical Spotify Library – Jacob France (Computer Science – Rosenberg, Texas), Brayden Fisher (Cyber Engineering – Prairieville)

First-Year Engineering Exhibition Winners

  • First Overall – Drop Saw by Cameron LeBlanc (Mechanical Engineering – Baton Rouge), Channing Amedee (Chemical Engineering – Houma), Harrison Dougherty (Mechanical Engineering – Baton Rouge), Beau Bayham (Mechanical Engineering – Pearland, Texas)
  • Second Overall – BeeFree by Caden Edwards (Industrial Engineering, Business Administration – Hughes Springs, Texas), Jacob Michelli (Chemical Engineering – Prairieville), Christian Delbasty (Civil Engineering – Paulina)
  • Third Overall – Swift Shield by James Clack (Electrical Engineering – Oak Grove), Alexis Haley (Mechanical Engineering – Shreveport), Kate McLoughlin (Mechanical Engineering – Deville)
  • Makers – Smart Hook by Julia Hanewinkel (Mechanical Engineering – Albany), Brock Moore (Mechanical Engineering – Calhoun), Macy Thibodeaux (Civil Engineering – Albany)
  • DaVinci – Harness Helper Fall Alert System by Nathan Massey (Chemical Engineering – Clinton, Mississippi), Taylor May (Nanosystems Engineering – Clinton, Mississippi)
  • Patent Pending – Helping Hand by Amelia Boudreau (Biomedical Engineering – Kenner), Ashley Dourrieu (Mechanical Engineering – Meraux), Kirsten Nugent (Industrial Engineering – Longview, Texas)
  • Can-Do – The Spin Master by Logan Pertuis (Chemical Engineering – Denham Springs), Chase Senac (Chemical Engineering – Covington), Jackson Mayeux (Mechanical Engineering – Port Allen)
  • Shoot the Moon – Mechanically Automated Leg by Austin Lucas (Mechanical Engineering – Houma), Dawson Perkins (Mechanical Engineering – Sulphur), Kamden Perkins (Chemical Engineering – Sulphur)
  • Grand Challenge Scholars Award (new award chosen by faculty and students in the Grand Challenge Scholars Program) – Helping Hand by Amelia Boudreau (Biomedical Engineering – Kenner), Ashley Dourrieu (Mechanical Engineering – Meraux), Kirsten Nugent (Industrial Engineering – Longview, Texas)

Senior Mechanical Engineering Program Barnwell Award Winners

  • Green Session First Place – Lake Water Cooling System by Cameron Cruise (Bernice), Kade Leo (Houma), Thy Phung (Ho Chi Minh City, Vietnam), and Christopher Stoltz (New Iberia)
  • Green Session Second Place – Motorized Decoy Dynamometer by Michael Davis (Glenmora), Dane Henssler (Folsom), Matthew Matherne (Monroe), and Carson Millikin (Monroe)
  • Performance Session First Place – Gasket Application Machine by Courtland Adaire (Madisonville), Micah Haney (El Dorado, Arkansas), Hayden Johnson (Plain Dealing), and Christian Rabalais (Covington)
  • Performance Session Second Place – Conveyor Take-Up System by Brett Cheramie (Cutoff), Jacob Goudeau (Monroe), Douglas Marcotte (Alexandria), and Mason Terrell (Pineville)
  • Safety Session First Place – Vertical Pump Lifting Tool by Matthew Byrnes (Bossier City), Christopher Crawford (Kentwood), Justin Fleming (New Orleans), and Cory Young (Alexandria)
  • Safety Session Second Place – Bull Gear Installation Tool Christopher Gardner (Shreveport), Christian Lejeune (Baton Rouge), Jackson Sikes (Bossier City), and Steven Vince (Greenwell Springs)

To report an issue or typo with this articleCLICK HERE